Protezy zębowe to rodzaj sztucznych zębów, które umieszcza się w jamie ustnej. Aby cały aparat żujący dobrze funkcjonował, musi ona być wykonana jak najbardziej profesjonalnie, gdyż źle przygotowana może prowadzić do poważnych zmian w obrębie przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
Pośród wielu protez zębowych należy wyodrębnić dwie najważniejsze grupy: protezy stałe oraz protezy ruchome. Pierwsze z nich są na stałe umocowane na naturalnych zębach człowieka.
Zwykle wykorzystuje się do tego celu specjalne cementy. Do protez stałych zaliczają się wkłady koronowo-korzeniowe, koronowe oraz korony i mosty protetyczne.
Jeśli natomiast chodzi o drugą grupę, reprezentują ją uzupełnienia, które są umieszczane w jamie ustnej, a następnie wyjmowane przez samego pacjenta. Wśród nich można odnaleźć protezy nakładowe, szkieletowe, częściowe, a także całkowite protezy osiadające.
Standardowa proteza, czyli proteza pełna zostaje zamieszczona w jamie ustnej w chwili, gdy nie znajdują się w niej już żadne zęby. Oczywiście, można ją tam wprowadzić dopiero po wygojeniu ran, powstałych na skutek usunięcia pozostałości naturalnych tkanek.